Cyrkon a cyrkonia — czym się różnią?
Jeśli lubisz biżuterię i często poszukujesz ozdób do swoich stylizacji, z pewnością doskonale znasz cyrkonie. A czy słyszałaś o takim kamieniu jak cyrkon? Cyrkon i cyrkonia: choć obie nazwy są bardzo podobne, w rzeczywistości oznaczają coś innego. Czytaj dalej, aby poznać różnice!
Cyrkonie są doskonale znane miłośniczkom biżuterii. Te błyszczące kamienie często zdobią nasze naszyjniki, bransoletki, pierścionki i inne dodatki, mieniąc się różnymi kolorami. Do tego są łatwo dostępne i kuszą niską ceną oraz pięknym blaskiem — to sprawia, że wiele kobiet chce mieć je w swojej kolekcji biżuterii. Bardzo prawdopodobne, że w Twojej szkatułce z ozdobami znalazłyby się kolczyki lub naszyjniki z cyrkoniami, prawda? Cyrkon jest mniej popularny i trudniej dostępny, ale za to stanowi prawdziwą ciekawostkę!
Co to jest cyrkon?
Cyrkon to kamień, który występuje w środowisku naturalnym i jest wykorzystywany w jubilerstwie. Jego nazwa nawiązuje do wyglądu i w języku perskim oznacza „złocisty”. W rzeczywistości cyrkon może mieć różne barwy, w zależności od domieszek innych minerałów — od jasnożółtego, przez niebieski, fioletowy i czerwonopomarańczowy, aż po przezroczysty. Czasem w cyrkonie pojawia się efekt kociego oka.
Cyrkon jest twardy, ale przy tym stosunkowo kruchy, jednak z powodzeniem sprawdza się w różnych dziedzinach — służy do produkcji materiałów ognioodpornych, produkcji farb i pigmentów, materiałów ściernych, jest także wykorzystywany w stomatologii i reaktorach nuklearnych. W jubilerstwie jest cenionym kamieniem naturalnym. Występuje m.in. w Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Brazylii, Kambodży i na Sri Lance. W Polsce złoża tego minerału znajdują się w okolicach Szklarskiej Poręby.
Czym różni się cyrkon od cyrkonii?
Podczas gdy cyrkon jest kamieniem naturalnym, cyrkonia to kamień syntetyczny — otrzymywany sztucznie. Oba kamienie mają różne pochodzenie i różne składy chemiczne oraz inne właściwości fizyczne i chemiczne. Cyrkonie nie posiadają swojego odpowiednika w przyrodzie. Zwykle są bezbarwne, jednak dzięki domieszkom różnych pierwiastków mogą uzyskać piękne kolory (np. domieszka chromu barwi je na zielono, a kobaltu — na niebiesko). Produkcję cyrkonii na największą skalę prowadzą Stany Zjednoczone oraz Szwajcaria.
Cyrkonie są cenione za swoje piękno — czasem nawet doświadczony jubiler musi poświęcić chwilę, by odróżnić cyrkonię od diamentu! Efektowny wygląd i stosunkowo niska cena sprawiają, że cyrkonie cieszą się dużą popularnością i są bez wątpienia bardziej znane niż cyrkon — naturalny kamień o tak podobnej nazwie. Cyrkonie występują w różnych rodzajach biżuterii i są coraz popularniejszym kamieniem zdobiącym pierścionki zaręczynowe.
Chcesz przeczytać więcej o cyrkoniach? Kliknij tutaj!
Cyrkony z długą historią i urocze cyrkonie
Cyrkony mają długą historię — były znane już w starożytności, a w średniowieczu uchodziły za kamienie przynoszące posiadaczowi pomyślność i strzegące jego honoru. Miały także pozwalać uniknąć plag i ułatwiać zasypianie. Cyrkonom są przypisywane różne właściwości — podobno ułatwiają radzenie sobie ze stratą i odróżnianie rzeczy istotnych od nieistotnych. Ponadto kamień ten ma zwiększać pewność siebie właściciela i chronić go przed uprzedzeniami i próbami dopasowania się do konwenansów.
Cyrkony pięknie błyszczą, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji i bezpiecznego przechowywania ze względu na swoją kruchość. W Polsce biżuteria z cyrkonem nie jest łatwo dostępna. Warto wiedzieć, że niektórzy sprzedawcy wykorzystują podobieństwo cyrkonu do diamentu, sprzedając bezbarwny cyrkon pod mylącą nazwą diamentu matara lub diamentu cejlońskiego. Z pewnością domyślasz się, że cyrkon z diamentem nie ma nic wspólnego — to dwa zupełnie różne kamienie, a nazewnictwo ma wprowadzić w błąd potencjalnego kupca.
Cyrkony są cenione przez kolekcjonerów, osoby interesujące się kamieniami i ich właściwościami, a także przez miłośniczki biżuterii. Taki kamień może być ciekawym uzupełnieniem kolekcji ozdób.
Jeśli nie zależy Ci na naturalnym kamieniu w biżuterii, cyrkonia może być doskonałą alternatywą. Ten kamień jest znacznie łatwiej dostępny, a różnorodność ozdób aplikowanych cyrkoniami robi ogromne wrażenie. A może marzy Ci się uzupełnienie kolekcji zarówno ozdobami z cyrkonem, jak i biżuterią z cyrkoniami?
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.