Bursztyn — złoto północy
Bursztyny obecnie przeżywają prawdziwy renesans, a biżuteria z nimi staje się wyznacznikiem niebanalnego stylu. Co ciekawe, mają też wiele niezwykłych właściwości.
Bursztyny, dawniej nazywane jantarami, to skamieniała żywica prehistorycznych drzew. Ich barwa waha się od zielonej, poprzez żółtą, miodową i pomarańczową, aż po brunatną, a różne fragmenty bursztynów wykazują różny stopień przezroczystości. Niektóre z nich zawierają inkluzje, czyli zatopione w dawnej żywicy owady, minerały lub fragmenty roślin. Takie bursztyny są szczególnie cenne dla naukowców, ale miłośnicy pięknej biżuterii zwracają uwagę przede wszystkim na barwę, kształt oraz wielkość bursztynów.
Zawieszka z wielobarwnymi bursztynami od Rosanto
Bursztyn — „kamień, który płonie”
Bursztyny bardzo silnie wrosły w kulturę różnych narodów, w tym — naszą. Już w czasach prehistorycznych ludzie nosili ozdoby z bursztynem w roli amuletów ochronnych. W późniejszych wiekach bursztyny doczekały się wielu poetyckich nazw. Przykładowo, Persowie nazywali go karuba — złotym rabusiem, a Żydzi — haszmal, co oznacza przepływ prądu lub w przenośni „moc Boża”. Z kolei polskie określenie bursztynu pochodzi od niemieckiego der Bernstein i można przetłumaczyć je jako „kamień, który płonie”. Odnosi się ono nie tylko do wyjątkowej barwy bursztynu i blasku, który zdaje się płonąć wewnątrz skamieniałej żywicy, ale też do jego fizycznych właściwości. Bursztyn jest palny i gdy zajmuje się ogniem, wydziela przyjemny, żywiczny zapach.
Ciekawy jest również fakt, że bursztyn jest intuicyjnie zaliczany do kamieni szlachetnych, mimo że z naukowego punktu widzenia wcale nie jest kamieniem. Najbardziej ceniony w jubilerstwie jest bursztyn bałtycki, który morze wyrzuca na brzeg m.in. w Polsce. W Gdańsku co roku odbywają się największe na świecie targi poświęcony bursztynowi i wyrobom z niego — Amberif, a w kilku polskich miastach (m.in. Stegna, Łeba, Kołobrzeg, Jarosławiec) funkcjonują muzea bursztynu, które doskonale podkreślają jego rolę w naszej kulturze.
Kolczyki z bursztynem od Rosanto
Biżuteria z bursztynem — detal, który porusza wyobraźnię
Kolczyki, bransoletki, pierścionki, naszyjniki i zawieszki, a nawet broszki z bursztynami to biżuteria łatwo dostępna w Polsce i stosunkowo niedroga. Choć przez pewien czas wyparły ją kolorowe cyrkonie i kryształki, obecnie biżuteria z bursztynem wraca do łask i znów staje się modna. Biżuteria z bursztynem doskonale komponuje się z większością stylizacji. Przełamuje eleganckie, minimalistyczne i formalne stroje dodając im ciepłego, miodowego blasku. Znakomicie uzupełnia stylizacje vintage, boho i naturalne, pięknie komponuje się z ubraniami w tzw. kolorach ziemi i klasycznymi kreacjami. Warto wykorzystać rosnący wzrost popularności bursztynów i uzupełnić nimi swoje outfity.
Pamiętajmy o właściwej pielęgnacji biżuterii z bursztynem: należy regularnie czyścić ją na sucho lub z wykorzystaniem wody (nigdy gorącej!) z mydłem albo spirytusem. Idealnie, jeśli będziemy przechowywać ozdoby owinięte w miękki materiał, aby wrażliwy kamień nie miał styczności z resztą biżuterii, która mogłaby np. zarysować jego powierzchnię. Zadbajmy także o to, by bursztyn nie miał kontaktu z perfumami, kosmetykami ani detergentami i nie był wystawiany na działanie promieni słonecznych.
Bransoletka z bursztynami od Rosanto
Kobiety chętnie powracają do naturalnych kamieni. Doceniają głęboki, ciepły blask skamieniałej żywicy i jej wieloletnią historię. Bursztyny pobudzają wyobraźnię swoją zagadkową przeszłością: jaką historię przeszedł ten kamień, zanim trafił do naszych rąk? Jaką drogę przebył? Krople żywicy, które zastygły jeszcze w czasach prehistorycznych, zdają się istnieć wiecznie. Być może dlatego od wieków przypisuje się im wiele pozytywnych właściwości.
Wpływ bursztynu na ciało i psychikę
Bursztyn jest obecny w starożytnej mitologii (blask bursztynu miał oświetlać zmarłym drogę przez zaświaty) oraz przesądach — np. noszenie przy sobie małego kawałka bursztynu miało przynosić szczęście. Kamień ten jest uznawany za przyjazny człowiekowi, a jego dobra energia według niektórych osób ma sprzyjać osiąganiu sukcesów i powodzeniu w podejmowanych przedsięwzięciach. Ponadto uważa się, że bursztyn chroni przed złymi ludźmi i ich zamiarami.
Srebrna zawieszka z bursztynem od Rosanto
Dzięki wydzielaniu ujemnych jonów bursztyny neutralizują promieniowanie telewizji, komputerów czy kuchenek mikrofalowych, pozytywnie wpływając na układ nerwowy i krwionośny, m.in. pobudzają wydzielanie serotoniny, łagodzą bóle głowy oraz obniżają ciśnienie krwi. Właściwości zdrowotnych, które przypisuje się bursztynowi, jest dużo więcej.
Dawniej wierzono, że sproszkowany bursztyn pomaga zwalczyć bezsenność, jeśli umieści się go w pościeli. Także obecnie jest chętnie stosowany w medycynie niekonwencjonalnej, np. w formie nalewki do stosowania wewnętrznego lub zewnętrznego. Bursztyny mają łagodzić bóle kręgosłupa i bóle reumatyczne oraz przynosić ulgę osobom, które skarżą się na problemy z tarczycą lub drogami oddechowymi. Są również pomocne w leczeniu przeziębień, grypy i stanów zapalnych.
Z dobroczynnych właściwości bursztynu korzysta także kosmetologia. Skamieniała żywica usuwa wolne rodniki, pozytywnie wpływając m.in. na stan skóry oraz włosów. Wszystko dzięki licznym mikroelementom zawartym w bursztynie. A może to także magia złota północy?
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.